Wybór i montaż paneli słonecznych

Wybór i montaż paneli słonecznych

Inwestowanie w fotowoltaikę zaczyna nabierać rozpędu. Coraz częściej spotykać się można z tym, że zarówno użytkownicy prywatni jak i przedsiębiorcy zaczynają stawiać na swoich dachach konstrukcje przeznaczone do produkcji darmowej energii elektrycznej. Zanim jednak zdecydujemy się na taki ruch to warto by było dowiedzieć się czegoś na temat nowoczesnych paneli słonecznych, których używa się do tworzenia instalacji fotowoltaicznych.

Jakie panele słoneczne wybrać?

Na terenie naszego kraju spotykać można obecnie w zasadzie trzy rodzaje paneli słonecznych. Mowa tutaj o panelach:

  • monokrystalicznych,
  • polikrystalicznych,
  • z krzemu amorficznego.

Pierwsze z tutaj wymienionych to panele, które zaliczane są do najdroższych. Jednak przy tym mają tę wielką zaletę, że świetnie produkują prąd nawet przy małej ilości paneli na dachu. Natomiast to co można dodatkowo zaliczyć do minusów paneli monokrystalicznych to fakt, że przy zachmurzeniu nie działają one właściwie. W związku z tym nasi rodacy coraz chętniej wybierają panele słoneczne w wersji polikrystalicznej. Te panele słoneczne są stosunkowo tanie, ale ich wydajność wynosić może nawet 20% co jest świetnym wynikiem. Montaż paneli fotowoltaicznych przebiegać może bardzo sprawnie i nie zajmuje to z reguły dużo czasu.

Niekoniecznie dach jest zawsze najlepszym miejscem do montażu fotowoltaiki. Niejednokrotnie zamiast dachu wybiera się przydomowy ogród, który jest zdecydowanie bardziej nasłoneczniony. W takim ogrodzie umieszcza się specjalny stelaż, na którym umieszczane są panele słoneczne.