Czy panele słoneczne są opłacalne ?

Czy panele słoneczne są opłacalne ?

Kwestia odnawialnych źródeł energii funkcjonuje w polskiej debacie publicznej dopiero od kilku lat. Pozyskiwanie prądu z energii słonecznej z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Znaczny wzrost zainteresowania instalacją fotowoltaiczną wynika nie tylko z ekologii i ekonomii, ale i z systemu państwowych dotacji. Bilans rocznych wydatków na energię elektryczną dowodzi, że panele słoneczne są bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

Na czym polega pozyskiwanie prądu z energii słonecznej ?

Najczęściej wyróżnia się trzy typy instalacji fotowoltaicznych. System typu on-grid polega na korzystaniu z energii na bieżąco, a nadwyżki są przekazywane do elektrowni. Instalacja off-grid gromadzi prąd wyłącznie w domowych akumulatorach. Rozwiązanie hybrydowe łączy magazynowanie z przesyłaniem ewentualnych nadwyżek. Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne, które muszą być zlokalizowane w optymalnie nasłonecznionym punkcie domu lub terenu. Bezpieczne funkcjonowanie fotowoltaiki zapewniają inwertery, które chronią przed wyładowaniami elektrycznymi.

Ile kosztuje zainstalowanie paneli ?

Optymalna rentowność instalacji zależy od ceny kilowata i strategicznego zarządzania nadwyżkami prądu. Dlatego użytkownicy najczęściej wybierają system hybrydowy. Jeżeli panele słoneczne https://suntrack.pl/143-panele-sloneczne mają się zwrócić, to powinny ich ilość powinna być dopasowana do zapotrzebowania na prąd. Koszt jednego panelu jest wydatkiem rzędu 600 złotych. Całkowity koszt oprzyrządowania i instalacji wynosi około 30 tysięcy złotych.